Treba li kupiti dionice Facebooka i Twittera?

Lipanj 26, 2015 10:55


Posljednjih nekoliko godina uz dionice Applea, među malim investitorima najviše se priča o dionicama Facebooka i Twittera. Dionica Facebooka je zaista zadnjih godina rasla mnogo više od prosjeka, no za razliku od Applea, rast cijene ne temelji se na prihodima i profitu koji se ostvaruje danas, nego na očekivanim rezultatima u budućnosti. Ogromna očekivanja od Facebooka i Twitera mogu se vidjeti u sljedećoj tablici:

Apple

Facebook

Twitter

McDonalds

Coca-Cola

Rast dionice u posljednjih godinu dana

37,20%

29,96%

-14,07%

-5,59%

-3,72%

Odnos cijene dionice i dobiti po dionici

15,73

79,87

53,52

21,57

25,41

Iako odnos cijene dionice i dobiti po dionici nije jedini pokazatelj kojeg je potrebno uzeti u obzir pri odlučivanju o kupnji dionice, jedan je od najvažnijih. Kod promatranih kompanija pokazuje da su s obzirom na trenutnu dobit koju ostvaruju, dionice Facebooka i Twittera višestruko puta skuplje od dionica Applea, McDonaldsa i Coca-Cole.

Trenutna visoka cijena dionica temelji se očekivanoj visokoj dobiti u budućnosti, koja može ali i ne mora biti ostvarena. Facebook i Twitter posluju u iznimno dinamičnoj industriji u kojoj se svakog trenutka može pojaviti konkurencija koja će zavladati tržištem, te se trendovi ponašanja korisnika i oglašivača mogu preko noći promijeniti kao što je bio slučaj sa masovnim početkom korištenja interneta putem smartphonea.

S druge strane, kompanije kao što su McDonalds i Coca-Cola profit ostvaruju sada, te je dioničarima redovito isplaćuju što duguročno pogoduje stabilom rastu cijene dionica. Osim toga, ove kompanije posluju u puno stabilnijem okruženju, u kojem su potrebna desetljeća da se ponašanje kupaca promijeni što je više nego dovoljno vremena za prilagodbu ukoliko bude potrebna.

Analitičari Admiral Marketsa smatraju da je i dalje moguć iznadprosječno visok rast cijena dionica Facebooka i Twittera ali s obzirom na rizik koji dolazi sa ulaganjem u takve dionice, u njih ne bi trebalo uložiti sav novac namijenjen ulaganju u dionice nego samo manji dio. Ostatak bi trebao biti ravnomjerno raspoređen u desetak ili više stabilnih kompanija u što više različitih djelatnosti. Takvom diverzifikacijom značajno se smanjuje rizik velikog pada u slučaju loših odluka pojedine kompanije i promjene trendova u pojedninim djelatnostima.

Za Admiral Markets:

Josip Kokanović, mag. oec.

Analitičar

Avatar-Admirals
Admirals Sveobuhvatno rješenje za trošenje, ulaganje i upravljanje vašim novcem

Više od brokera, Admirals je financijsko središte koje nudi široku paletu financijskih proizvoda i usluga. Osobnim financijama omogućujemo cjelovito rješenje za ulaganje, trošenje i upravljanje novcem.